Type Here to Get Search Results !

Θρίλερ στην Περιβόλα - Ο Απόλλωνας νίκησε στην παράταση τον Κόροιβο

Πάτρα: Θρίλερ στην Περιβόλα - Ο Απόλλωνας νίκησε στην παράταση τον Κόροιβο Μέγαλη νίκη για τον Απόλλωνα με 77-72 στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο τουΜέσα σε γιορτινό κλίμα ο Απόλλωνας Πατρών υποδέχτηκε τον Κόροιβο Αμαλιάδας, στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της Περιβόλας.Ο αγώνας πήρε χαρακτήρα θρίλερ στο τέλος, με τις δύο ομάδες να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην παράταση (65-65) και τις καρδιές των φιλάθλων της Πάτρας να σπάνε από την αγωνία.Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να επικρατήσουν στο γειτονικό ντέρμπι με τον Κόροιβο, συνεχίζοντας την ανοδική τους πορεία μετά την πρόκριση που πήραν στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και παίρνοντας ένα ακόμα «ροζ» φύλλο αγώνος εντός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος.  Οι γηπεδούχοι του Απόλλωνα σε ένα κατάμεστο από κόσμο γήπεδο με το… Πάντα – Απόλλων, την μασκότ της ομάδας να ξεσηκώνει την εξέδρα, πήραν το προβάδισμα από την αρχή στο σκορ και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να τους απειλήσουν.Στο τέλος όμως συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων στοίχησαν στην Πατρινή ομάδα και έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα της Αμαλιάδας να ισοφαρίσει σε 65-65. Στην παράταση όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στο ποια ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη.O... από μηχανής θεός για τον Απόλλωνα ήταν ο Νίκος Αργυρόπουλος που μετρίποντο δευτερόλεπτα πριν από την λήξη έγραψε το 73-72, ενώ ακολούθησε σύρραξη μεταξύ των παικτών. Ο Γεωργαλής με βολές κλείδωσε τη νίκη και κάπου εκεί τελείωσανε όλα. Τελικό αποτέλεσμα 77-72.Τα δεκάλεπτα: 21-9, 29-22, 51-41, 77-72.