Type Here to Get Search Results !

Τρία στα τρία για την Εθνική Γυναικών στην Πάτρα

Τρία στα τρία για την Εθνική Γυναικών στην ΠάτραΗ Εθνική Γυναικών πήρε την νίκη κόντρα στην Ουκρανία και έκανε το τρία στα τρία στο τουρνουά της Πάτρας, λίγες μέρες πριν την έναρξη του Ευρωμπάσκετ του 2017. Η Εθνική Γυναικών πήρε την νίκη κόντρα στην Ουκρανία με 82-75 και έκανε το τρία στα τρία στο τουρνουά της Πάτρας, λίγες μόνο μέρες πριν την έναρξη του Ευρωμπάσκετ του 2017. Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει μια βδομάδα προκειμένου να προετοιμαστεί για το πρώτο τζάμπολ, με αντίπαλο την Σερβία (16/6). Πρώτη σκόρερ για την Ελλάδα ήταν η Μάλτση με 27 πόντους, με την Στέλλα Καλτσίδου να προσθέτει 21 πόντους. Για την Ουκρανία η Ιαγκούποβα ήταν η πρώτη σκόρερ με 20 πόντους. Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν καλύτερα από την Ουκρανία την αναμέτρηση και με την Μάλτση να «πυροβολεί» από παντού, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-15 για τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την Ουκρανία να βρίσκει λύσεις στο μαρκάρισμα της Μάλτση και έτσι να παίρνει το προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 36-32. Στην τρίτη περίοδο η Εθνική μας επέστρεψε στο παιχνίδι και πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με την Ουκρανία να κλείνει τελικά το δεκάλεπτο έχοντας μικρό προβάδισμα με 55-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν υπόθεση της Εθνικής μας, με τις διεθνείς μας να βελτιώνουν την άμυνα τους και να κάνουν δύσκολη τη ζωή της Ουκριανίας. Έτσι οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά πήραν το προβάδισμα, ανέβασαν τη διαφορά και πήραν την νίκη με 82-75. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας Η Ρωσία επικράτησε της Λευκορωσίας με 77-64. Τα δεκάλεπτα:19-15, 32-36, 54-55, 82-75 Ελλάδα (Κεραμιδάς): Μάλτση 27, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπανού 12, Καλτσίδου 21, Έιβερι, Σταμολάμπρου, Σταμάτη 6, Λύμουρα 3, Σπυριδοπούλου 9, Χριστινάκη, Φασούλα 4 Ουκρανία: Ιαγκούποβα 20, Ουντοντένκο 6, Μος 11, Ολχόβικ 9, Ντορογκομπούζοβα 2, Σπίτκοβσκα, Χόρομπετς, Ναουμένκο, Μαλασένκο 9, Γιάτσκοβετς, Μπιλοτσερκίβσκα, Μαζνιτσένκο 15