Type Here to Get Search Results !

Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός λύγισε τον Απόλλωνα στην Πάτρα

INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ
Φάση του αγώνα.
Σοβαρός, συγκεντρωμένος και με την άμυνά του να παραδίδει «σεμινάριο» για άλλο ένα παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πέρασε με νίκη (67-56) από τη δύσκολη έδρα του Απόλλωνα Πατρών, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.
Οι γηπεδούχοι ακολούθησαν τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο δεκάλεπτο, που έληξε με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγούμενη 14-13, αλλά στη συνέχεια με καλή άμυνα και τους ΠρίντεζηΛοτζέσκι να έρχονται από τον πάγκο «ζεστοί» δίνοντας λύσεις στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στο +8 (26-18) και στο ημίχρονο στο +10 (34-24).
Με σερί 7-0 η πειραϊκή ομάδα έφτασε στο +17 (41-24) στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο αργότερα στο +22 (49-27), με τον Απόλλωνα να δείχνει ανήμπορος να αντιδράσει. Μια «κοιλιά» στην απόδοση των φιλοξενούμενων, όμως, επέτρεψε στην αχαϊκή ομάδα να τρέξει σερί 12-0 (39-49), ενώ το τέλος της τρίτης περιόδου έκλεισε στο +12 (51-39).
Στην τελευταία περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός «σοβάρεψε» και στα 3΄ πριν τη λήξη έφτασε στο +17 (63-47), για να φτάσει τελικά με άνεση στο τελικό 67-56 και να παραμείνει μόνος στην πρώτη θέσ